Визитна картичка на клуба:
Основан: 25 юли 1926г.
Цветове: бяло-черно-червено.
Държавно първенство: шампион (2004г.), вицешампион (1973г.), бронзов медалист (1969г., 1974г., 1992г., 2005г.); полуфиналист (1945г.).
Първенец на Южнобългарската футболна дивизия, съставена от осемте най-силни отбора в Южна България – 1941г.
Държавна купа: носител (1983г.), финалист (1940г., 1942г., 1948г., 1960г., 1971г., 1982г.).
Суперкупа: носител (2004г.).
Частта от настоящия текст, третираща клубната биография до 1957г., е изготвена на базата на информация, събирана в течение на последните няколко години. През тях бе осъществяван проект за възстановяване на автентичната ранна история на „Локомотив” Пловдив. Проектът включваше проучване на пловдивската и централната преса от първата половина на ХХ век, анализ на специализираната футболна литература, изследване на документите, съхраняващи се в Държавен архив-София и териториалните му подразделения в страната, срещи с ветерани (играчи, деятели, привърженици).
Натрупаният информационен масив обхваща над 10 000 вестникарски статии и архивни документи, няколкостотин снимки и няколко десетки часа видео-интервюта. Всичко това послужи като документална основа за книгата, посветена на ранната история на „Локомотив” Пловдив, която се подготвя за печат.
В същото време, задължително би трябвало да се уточни следното положение: започналият преди няколко години проект за възстановяване на автентичната ранна история на „Локомотив” представлява продължение на множество предхождащи го инициативи. Те започнали през есента на 1986г., бидейки предприети от играчи на Спортклуб, състезавали се в края на 30-те и през 40-те години. Конкретен повод за действие се оказало клубното издание „50 год. ДФС Локомотив Пловдив”, в което фигурирали постиженията на Спортклуб, но името му било цензурирано!
До 1989г. действията на ветераните – играчи, деятели и привърженици, не можели да имат практически резултат, ала след падането на режима били предприети инициативи, щото да станело несъмнено ясно присъствието на Спортклуб в съвременния „Локомотив” Пловдив.
Един от големите играчи на Спортклуб – Борис Белков, написал и самостоятелно издал през 1996г. брошурата „70 години Спортклуб Пловдив”, в която аргументирал исторически достоверното положение: днешният „Локомотив” Пловдив е продължител на Спортклуб. Отново Борис Белков установил кореспонденция с известния футболен историк Ал. Греъм (Шотландия), който на базата на същата кореспонденция коригирал данните за Локомотив Пловдив в своите алманаси.
По инициатива на ветерани и привърженици на Спортклуб, през 1996г. бил отпразнуван 85 годишен юбилей на големия играч Христо Попов, на което тържество присъствал представител на ръководството на „Локомотив”. Той поздравил и наградил юбиляра от името на клуба.
Изброеното представлява само част от инициативите, предприети от играчите и привържениците на Спортклуб, така щото историческата достоверност да възтържествува. През последните няколко години тези инициативи намериха продължение в нашата дейност от по-горе представения проект. Вярваме, а и многобройните срещи с ветерани ни убедиха в това, че чрез скорошното издаване на книгата, то увенчаваме с успех едно дело, започнало преди повече от 20 години.