Когато достигнал пълнолетие, Христо бил изпратен да следва във Франция. Избрал правните науки, дипломирайки се в Сорбоната с докторат. Именно затова носел такава титла – доктор по право. Освен юрист, д-р Христо Станев бил и даровит музикант, изнасял концерти за цигулка.
Повечето хора го познавали като „Хрико” Станев, идващо от умалителната форма на малкото му име. Градът го обичал, той бил човек с открито за всички сърце: отзивчив, щедър, добряк.
В края на 30-те години д-р Станев станал съпричастен към един от спортните символи на града. На 25 декември 1938г. „Спортклуб” (днес носещ името „Локомотив” Пловдив) провел общо събрание, състояло се във Втора прогимназия. Гордо извисяваща красивата си снага над пл. „Понеделник пазар”, нея тогава наричали „Маразлията”, днес е ОУ „Гео Милев”.
На 25 декември 1938г., току прехвърлил 31-та си година, д-р Христо Станев бил посочен за човека, който да води „Спортклуб” през бурите на идващите времена. Изборът бил сякаш най-естествен: една от популярните и обичани личности на града, фин и ерудиран човек, оглавил „любимеца на Пловдив” – каквото прозвище заслужил „Спортклуб”. Клубът, който бил замислен и живеел като гражданска общност – затова, наред със спортната дейност, имал пламтящото стремление да възпитава нравствено своите членове и привърженици, да начинава най-разнообразни просветителски или благотворителни инициативи.
И още: свързаността между „Спортклуб” и д-р Христо Станев се скрепявала заради общата земя, която споделяли: той бил роден и живеел в сърцето на града, 4-ти район – където се и разпростирал „Спортклуб”. С гордата си цитадела – Старият град!
Впрочем, свързаността на „Спортклуб” с именно това градско пространство продължила и насетне: през 1946г. клубната канцелария се намирала в една от пресечките на „Отец Паисий” (на днешната ул. „Д-р Георги Вълкович” № 12), а от 1949г. дългогодишната канцелария била на ул. „Отец Паисий” № 33.
Поместената тук снимка датира малко след времето, когато д-р Станев застанал начело на „Спортклуб”. Тя бе предоставена от неговата дъщеря, Елена. На снимката д-р Станев е с военна униформа, тъй като е мобилизиран; за оформяне на колажа бе отделена само неговата фигура, но в оригиналния вид на снимката той е застанал пред входа на дома си – на ул. „Отец Паисий” № 9. Точно на същите стълби, които водят към дома и днес.
Айде и аз да се включа по темата за улицата. Понякога си мисля, че има и по важни неща за дискутиране, но в крайна сметка разбрах, че всичко май е въпрос на личен избор и приоритизиране на важните теми всеки сам за себе си. Така, че нямам намерение си казвам мнението точно по този въпрос. Просто ви пожелавам повече оптимизъм и слънчево настроение :)))