През месец юни на 2009г. бе издадена книгата „Футболните битки за Пловдив”. В предговора й авторите Илия Кисимов и Диян Никифоров споделят: “Идеята за тази книга лежа петнадесетина години у Диян Никифоров. И тя, като всичко на този свят, съществуваше в пространството. Само чакаше да бъде открита. Към нея Диян се върна в късното лято на 2008-а. Сподели я със съавтора, който я дообогати с нови предложения, и тръгнахме да обсъждаме нейната реализация почти веднага. Желанието ни бе тя да има чисто пловдивски корени, но поканеният да допълни колектива се отдръпна, въпреки че бе дал съгласие и той да върви с нас в търсене на истините за пловдивския футбол. Варненецът Николай Райков откликна без колебание и стана част от екипа. И доказа, че изборът на авторите е бил правилен. Организиран, точен, много отговорен и толерантен, Ники се погрижи да събере една от най-важните части в книгата – мачовете между пловдивските отбори на равнище “А” група…”
Тук ще цитираме конкретен пасаж от „Футболните битки за Пловдив”. А именно онзи, представящ основаването на елитната футболна група: ”През есента на 1948г. е дадено началото на първото първенство на “А” РФГ. В него вземат участие 10 отбора: софийските “Левски”, “Локомотив”, “Славия”, “Спартак” и ЦСКА, “Локомотив” (Пловдив), “Черно море” (Варна), “Ботев” (Бургас), “Марек” (Дупница) и “Бенковски” (Видин).”
В горния цитат следва да се откроят няколко неща.
На първо място, името на Локомотив Пловдив е удебелено от самите автори. Това е направено, за да се подчертае ролята, която клубът имал през 1948г.: един от десетте клуба-съучредители на „А” група, единственият пловдивски клуб, който извоювал това право.
Само че през 1948г. съучредител на „А” група станал клубът Славия-Ченгелов (Спортклуб). Тоест, мнението на варненския статистик Николай Райков е следното: днешният Локомотив Пловдив през 1948г. носел името Славия-Ченгелов.
Впрочем, категоричността на това мнение той самият препотвърди в разговор с нас, давайки съгласие да бъде цитиран.
Ала има още нещо, което трябва да се подчертае за 1948г. А именно: през 1948г. в Пловдив имало клуб с име „Локомотив”. Това бил преименуваният железничарски спортен клуб – ЖСК. (ил.1)
Само че приемствеността на днешния Локомотив Пловдив не води към железничарския клуб, а произтича от Спортклуб. Именно това утвърждава варненският статистик Николай Райков. И именно такива са историческите факти: през 1948г. Локомотив Пловдив носел името Славия-Ченгелов.
Впрочем, Локомотив Пловдив не прави изключение относно имената. В горния пасаж клубовете са изписани с техните настоящи имена. Ала през 1948г. Черно море Варна се казвал „ТВП”, а ЦСКА – „Септември при ЦДВ”.
Накрая, ще отбележим и този факт: „Футболните битки за Пловдив” е издание на Фондация „Бъдеще за ПФК Ботев 1912”, а единият от авторите не крие пристрастията си към градския съперник на Локомотив Пловдив.
Прави чест както на издателите, така и на съавтора, че техните клубни симпатии не са помрачили обективността и коректността на „Футболните битки за Пловдив”.
Колкото до дългогодишния футболен статистик Николай Райков, неговото мнение не било могло да е друго – защото той детайлно познава фактите от историята на българския футбол.
И именно заради това утвърждава, че днешният Локомотив Пловдив се казва през 1948г. Славия-Ченгелов. Като завършващ щрих, ще илюстрираме този исторически факт, използвайки няколко произволни цитати от българската преса (ил.2-4).
Страхотна статия.. прочетох я на един дъх.. нямам търпение вече да излиза книгата. 🙂