На първо място стои общоприетият принцип за свобода на самоопределение на всяка човешка общност. Всяка общност има свещеното право да посочва, описва и защитава своята идентичност, включително своите корени.
В неделя това се видя по изключително вълнуващ начин: както ветераните – привърженици, деятели и състезатели, така също настоящите привърженици и клубно ръководството заявиха убеденост за същинския родоначалник на Локомотив Пловдив. А именно: Спортклуб, основан на 26 юли 1926г.
Разбира се, това единодушие дойде и вследствие на половин дузина разкази на хора, преки свидетели и участници в пловдивския футбол от края на 40-те години.
Това всъщност е вторият принцип, който тук изтъкваме (и който сме съблюдавали). А именно: самоопределението, което общността прави, трябва да е обосновано, трябва да се гради върху основата на аргументи.
Правото на самоопределение неминуемо се балансира от задължението за обосновка. Единствено така може да се гарантира истинност (и избегне произвол).
На 19-ти декември бяха показани половин дузина разкази на хора, които са били свидетели и дори участници в пловдивския футбол от края на 40-те години. Техните думи ярко и категорично откроиха един факт. Ето този: Спортклуб след 1944г. е преименуван няколко пъти, оставайки същия отбор, със същите цветове и привърженици – а от 1951г. заживява с името Локомотив Пловдив.
Както един от свидетелите на онези времена (д-р Б. Георгиев, роден 1933г., лекар на футболния отбор на Локомотив през 1964-69г.) се изказа емоционално за Локомотив Пловдив`51г.: „Абсолютно Спортклуб си беше и никакъв друг!”
От една страна, показаните категорични свидетелства бяха дело на локомотивци – бивши състезатели, ръководители, привърженици. Същевременно обаче, имаше и коментар от необвързан с Локомотив човек – което е особено важно, защото гарантира безпристрастност, изслушване на различни страни.
Поради липса на време бе пропуснато интервюто с Димитър Христев (то скоро ще има публичност). Роден през 1920г. в кв. „Кършияка”, Дим. Христев е почитател на Марица още от дете. През 1942г. встъпва в управата на клуба, едновременно сътрудничи и на пловдивската преса, публикувайки статии на спортна тематика. Оттогава е неизменно свързан с пловдивския футбол. Бил е близък приятел с Борис Белков – Бучо.
До момента Димитър Христев е издал три книги, посветени на историята на Марица Пловдив. В интервюто, заснето с него, той се изказа метафорично – ала абсолютно недвусмислено: „Спортклуб е сърцето на Локомотив Пловдив!”
Локо не само са добър атбор ами и добри играчи само това мога да кажа най-важно,за този отбор